logo_reaching-critical-will
   

Share

Statements from First Committee 2017

General debate (including civil society presentations)
Panel discussion
Joint First and Fourth Committee session 
Thematic debate: Nuclear weapons | Other WMDOuter space | Conventional weapons | Other disarmament issuesRegional disarmament | Disarmament machinery
Action on draft resolutions

General debate

Monday, 2 October

Tuesday, 3 October

  • Peru, Ambassador Mr. Gustavo Meza-Cuadra
  • Brazil, Ambassador Mr. Mauro Vieira
  • United States, Ms. Anita E. Friedt
  • Jamaica, Ambassador Mr. Courtenay Rattray
  • Sweden, Ambassador Ms. Eva Walder
  • Honduras, Ms. Tatiana Zelaya
  • Israel, Mr. Alon Roth-Snir
  • Belarus, Mr. Nikolai Ovsyanko
  • Cuba, Ms. Mirtha Granda Averhoff
  • Philippines, Ambassador Mr. Teodoro L. Locsin
  • Austria, Mr. Robert Gerschner
  • Australia, Ambassador Ms. Gillian Bird
  • Ecuador, Ambassador Mr. Diego Morejon Pazmino
  • Netherlands, Ambassador Mr. Robbert Jan Gabrielse
  • Viet Nam, Ambassador Ms. Nguyen Phuong Nga
  • Norway, Ambassador Mr. Tore Hattrem
  • Argentina (Ms.)
  • South Africa, Ambassador Mr. Jerry Matthews Matjila

Wednesday, 4 October

  • Russian Federation, Ambassador Mr. Mikhail I. Ulyanov
  • Morocco (Mr.)
  • France, Ambassador Ms. Alice Guitton
  • Indonesia, Ambassador Mr. Dian Triansyah Djani
  • Thailand, Ambassador Mr. Nontawat Chandrtri
  • Egypt, Ambassador Mr. Amr Abdellatif Aboulatta
  • Lebanon, Ambassador Mr. Nawaf Salam
  • Ukraine, Mr. Serhiy Shutenko
  • Italy, Ambassador Mr. Vinico Mati
  • Iraq (Mr.)
  • Paraguay (Mr.)
  • Zambia (Ms.)
  • Kuwait, Mr. Talal Alfassam
  • Senegal (Mr.)
  • Guatemala, Ambassador Mr. Jorge Skinner-Klee
  • Qatar (Mr.)
  • Nigeria (Mr.)
  • Japan, Ambassador Mr. Nobushige Takamizawa

Thursday, 5 October

Friday, 6 October

Monday, 9 October

  • El Salvador, Mr. Hector Jaime Calderon
  • India, Ambassador Amandeep Singh Gill
  • Cyprus, Ambassador Mr. Kornelios Korneliou
  • Portugal, Ms. Cristina Pucarinho
  • Saudi Arabia, Ambassador Abdallah Y.  Al-Mouallimi
  • Namibia, Ambassador Mr. Neville Gertze
  • Syrian Arab Republic, Ambassador Mr. Bashar Ja'afari
  • Kazakhstan, Ambassador Mr. Yerbolat Sembayev
  • Turkey, Mr. Rauf Alp Denktas
  • Singapore (Mr.)
  • Bahrain, Ambassador Mr. Jamal Fares Alrowaiei
  • Costa Rica, Ambassador Mr. Juan Carlos Mendoza Garcia
  • Ireland, Ms. Jackie O'Halloran
  • Canada, Ambassador Ms. Rosemary McCarney
  • Panama, Ambassador Ms. Laura Elena Flores Herrera
  • Nepal, Ambassador Mr. Durga Prasad Bhattarai
  • Jordan, Mr. Muaz Al Otoom
  • Bulgaria, Ambassador Mr. Georgi Panayotov
  • Poland, Mr. Marcin Wroblewski

Tuesday, 10 October

Panel discussion

Wednesday, 11 October

Joint First and Fourth Committee session

Thursday, 12 October

Thematic Debate

Nuclear weapons

Wednesday, 11 October

Thursday, 12 October

Friday, 13 October

Monday, 16 October

Other weapons of mass destruction

Monday, 16 October

  • President of the Biological and Toxins Weapons Convention (BTWC), Hungary (Mr.)
  • Non-Aligned Movement, delivered by Mr. Danny Rahdiansyah of Indonesia
  • Nordic Countries, delivered by Mr. Jerzy Makarowski of Sweden
  • Arab Group, delivered by Yemen (Mr.)
  • Caribbean Community (CARICOM), delivered by Guyana (Mr.)
  • Collective Security Treaty Organisation (CSTO), delivered by Belarus (Mr.)
  • Switzerland, Ambassador Ms. Sabrina Dallafior
  • Mexico (Ms.)
  • European Union, Ms. Judit Körömi
  • United States, Ambassador Ms. Robert Wood
  • Australia, Ms. Vanessa Wood
  • India, Ambassador Mr. Amandeep Singh Gill
  • Paraguay (Ms.)
  • Turkey, Mr. Rauf Alp Denktas
  • Cuba, Ms. Anayansi Rodriguez Camejo
  • Egypt, Mr. Bassem Hassan
  • Germany, Ambassador Mr. Michael Biontino
  • Bangladesh (Mr.)
  • Canada, Ambassador Ms. Rosemary McCarney
  • Ecuador, Mr. Fernando Luque Marquez
  • France, Ambassador Ms. Alice Guitton
  • Japan, Ambassador Mr. Nobushige Takamizawa
  • Indonesia, Mr. Danurdoro K.M. Parnohadiningrat
  • Thailand, Ms. Maratee Nalita Andamo
  • China, Mr. Wang Chang
  • Poland, Mr. Marcin Kawalowski
  • Ireland, Ambassador Mr. Michael Gaffey
  • United Kingdom (Mr.)
  • Pakistan, Ambassador Mr. Farukh Amil
  • Algeria, Mr. Mustapha Abbani
  • Netherlands, Mr. Niels Hanje
  • Republic of Korea, Ambassador Mr. Kim In-chul
  • Myanmar (Mr.)
  • Oman (Mr.)
  • Spain, Ambassador Mr. Julio Herráiz
  • Nepal, Mr. Surendra Thapa
  • Italy (Mr.)
  • Argentina (Ms.)

Tuesday, 17 October

  • South Africa, Ms. Tarryn Warries
  • Russian Federation, Mr. Vladimir Yermakov
  • Qatar (Ms.)
  • Iran (Mr.)

Outer space

Tuesday, 17 October

Conventional weapons

Wednesday, 18 October

Friday, 20 October

Monday, 23 October

Other disarmament issues

Monday, 23 October

Regional disarmament and security

Monday, 23 October

Tuesday, 24 October

  • Kazakhstan (Mr.)
  • Egypt (Mr.)
  • Pakistan (Mr.)
  • Bangladesh (Mr.)
  • Cameroon, Ambassador Mr. Tommo Monthe
  • Cuba (Ms.)
  • Iraq (Mr.)
  • Algeria, Mr. Abdelkarim Ait Abdeslam
  • United Arab Emirates, Ms. Sandra Oweida
  • Peru (Mr.)
  • Togo (Mr.)
  • France (Mr.)
  • Kuwait (Mr.)
  • Myanmar (Mr.)
  • Azerbaijan, Mr. Farid Jabrayilov
  • Nepal (Mr.)
  • Ukraine (Mr.)
  • Bahrain (Mr.)
  • Russian Federation, Mr. Vladimir Yermakov
  • Georgia, Ms. Salome Imnadze
  • Iran, Ambassador Mr. Eshagh Al Habib

Disarmament machinery

Tuesday, 24 October

  • President of the Conference on Disarmament, Ambassador Mr. Julio Herráiz España
  • Chair of the UN Disarmament Commission, Ms. Gabriela Martinic
  • Chair of the UN Secretary-General's Advisory Board on Disarmament Matters, Mr. Trevor Findlay
  • Director of the UN Institute for Disarmament Research (UNIDIR), Mr. Jarmo Sereva

Wednesday, 25 October

Thursday, 26 October

Action on draft resolutions

Explanations of vote attached to specific resolutions are listed on the resolutions page. General statements are listed here.

Cluster one

Thursday, 26 October

  • Kazakhstan (Mr.)
  • Belgium (Mr.)
  • European Union (Ms.)
  • Pakistan (Mr.)
  • Singapore (Mr.)
  • Austria (Mr.)
  • France (Ms.)
  • Netherlands (Mr.)
  • Germany (Mr.)
  • United Kingdom (Mr.)
  • Iran (Mr.)
  • Democratic People's Republic of Korea (Mr.)
  • Israel (Ms.)
  • Russian Federation (Mr.)
  • Japan (Mr.)

Wednesday, 1 November

  • Cuba (Ms.)
  • Pakistan (Mr.)

Cluster three

Monday, 30 October

  • Russian Federation (Mr.)
  • Cuba (Mr.)

Cluster four

Tuesday, 31 October

  • Japan (Mr.)
  • Afghanistan (Mr.)
  • Mali (Mr.)

Cluster five

Tuesday, 31 October

  • India (Ms.)
  • Cuba (Ms.)
  • Liechtenstein (Mr.)

Cluster six

Wednesday, 1 November

  • France (Mr.)
  • European Union  (Ms.)
  • Pakistan (Mr.)

Cluster seven

Wednesday, 1 November

  • Belarus (Mr.)
  • Peru (Mr.)
  • Indonesia (Ms.)
  • Nepal (Mr.)
  • Iran (Mr.)