logo_reaching-critical-will

Statements from First Committee 2006

General Debate

Monday, October 2

Tuesday, October 3

  • Non-Aligned Movement, (statement delivered by Indonesia) Mr. Rezlan Ishar Jenie 
  • Mongolia, Mr. Bataar Choisuren 
  • Colombia, Mrs. Claudia Blum 
  • Australia, Hon. Mr. Bruce Baird 
  • Kenya, Mr. Zachary Dominic Muburi-Muita 
  • African Group(statement delivered by Nigeria), Mr. Chuka Chidebeleze Udedibia
  • Kuwait, Mr. Abdullah Al-Murad
  • Libyan Arab Jamahiriya, Mr. Ali A. Berbash
  • Eritrea, Mrs. Elsa Haile
  • Iraq,  Mr. Hamid Al Bayati
  • Senegal, Mr. Paul Badji (only available in French)
  • Phillipines, Mr. Bayani S. Mercado 
  • Iceland, Mr. Hjalmar W. Hannesson
  • United Arab Emirates, Mr. Abdulaziz Nasser R. Al-Shamsi


Wednesday, October 4

Thursday, October 5

  • Israel, Ms. Miriam Ziv
  • Morocco, Mr. Lofti Bouchaara
  • Bolivia, Ms. Maria Alicia Terrazas Ontiveros
  • United States of America, Mrs. Christine B. Rocca
  • Burkina Faso, Mr. Michael Kafando
  • El Salvador, Mr. Cesar E. Martinez Flores
  • Pakistan, Mr. Masood Khan (only available in Arabic)
  • Myanmar, Mr. Thaung Tun
  • Carribbean Community(statement delivered by Trinidad and Tobago), Mr. Philip Sealy
  • Lebanon, Ms. Reina Charbel (only available in Arabic)
  • Sudan, Mr. Abdul Hahmoud (only available in Arabic)
  • San Marino, Mr. Daniele D. Bodini
  • Saudi Arabia, Mr. Ehab M. Al-Najjar (only available in Arabic)
  • Jamaica, Ms. Vilma McNish
  • Southern African Development Community (statement delivered by Lesotho), Mr. Lebohang Fine Maema
  • Fiji, Mr. Sainivalati Navoti
  • Holy See, Archbishop Celestino Migliore

Friday, October 6

Monday, October 9
Morning Session


Thematic Debate

Monday, October 9
Afternoon Session

Tuesday, October 10
Morning Session

Afternoon Session: Thematic Debate: Nuclear Weapons

Afternoon Session: Introduction of Resolutions

  • Malaysia, H.E. Mr. Hamidon Ali (introduced L.44)
  • Brazil (introduced L.21 and L.20)
  • Australia (introduced L.48 and L.47)
  • India, Ambassador Jayant Prasad (introduced L.51 and L.49)
  • reply; DPRK

Wednesday, October 11
Afternoon Session: Thematic Debate: Other Weapons of Mass Destruction

  • President-Designate of the Sixth Review Conference of the State Parties to the Biological and Toxin Weapons Convention(BTWC), Ambassador Masood Khan (power point presentation)
  • European Union(statement delivered by Finland), H.E. Mr. Kari Kahiluoto
  • Mercosur(statement delivered by Brazil; in Spanish only), Ambassador Carlos Antonio da Rocha Paranhos
  • Mercosur (statement delivered by Brazil; in Spanish only), Ambassador Carlos Antonio da Rocha Paranhos
  • New Zealand, Ambassador Don MacKay
  • China
  • Switzerland (statement available in French only), H.E. Jürg Steuli
  • United States, Mr Robert Luaces
  • Republic of Korea, H.E. Mr. Chang Dong-hee
  • Canada, Ms. Gillian Frost
  • Norway Mr Kjetil Paulsen
  • Russian Federation
  • France
  • Australia, H.E. Caroline Miller
  • Venezuela (statement available in Spanish only)
  • Canada, Ambassador Paul Meyer
  • Russian Federation
  • Indonesia
  • Sri Lanka, Ambassador Sarala Fernando
  • India
  • Belarus
  • Japan, Ambassador Yoshiki Mine

Thursday, October 12

Thematic Debate: Other Weapons of Mass Destruction

  • Sudan

Introduction of Draft Resolutions

Thematic Debate: Conventional Weapons

Friday, October 13
Afternoon Session: Thematic Debate: Conventional Weapons

Monday, October 16
Morning Session

Thematic Debate: Conventional Weapons

Tuesday, October 17
Morning Session

  • Under Secretary General, UN Department for Disarmament Affairs, Mr. Nobuaki Tanaka
  • Chief of the Regional Disarmament Branch, Department for Disarmament Affairs, Ms. Agnes Marcaillou
  • Togo
  • Nigeria

Thematic Debate: Conventional Weapons

Wednesday, October 18
Morning Session: Thematic Debate: Conventional Weapons

  • Congo
  • Niger (available in French only)
  • Cuba (available in Spanish only)
  • Nigeria
  • right of reply; Russian Federation
  • right of reply; DPRK
  • right of reply; Moldova

Introduction of Draft Resolutions


Thematic Debate: Disarmament Machinery

Thursday, October 19
Morning Session

Thematic Debate: NGO Presentations to the First Committee on WMD and Conventional Weapons

Friday, October 20
Morning Session

Introduction of Draft Resolutions

  • Uzbekistan (introduced L.54)
  • Kazakhstan, H.E. Yerzhan Kh. Kazykhanov
  • Mongolia (introduced L.)
  • Pakistan, Ambassador Masood Khan (introduced L.43)
  • Pakistan, Ambassador Masood Khan (introduced L.42)
  • Pakistan, Ambassador Masood Khan (introduced L.45)
  • New Agenda Coalition(statement delivered by Mexico; only available in Spanish) (introduced L.13)
  • Japan, H.E. Mr. Yoshiki Mine
  • Russian Federation (introduced L.35)
  • India(introduced L.50)
  • Non-Aligned Movement, (statement delivered by Indonesia) (introduced L.5, L.6, L.7 and L.8)
  • Sri Lanka (introduced L.)
  • Under-Secretary General, UN Department for Disarmament Affairs, Mr. Nobuaki Tanaka
  • Democratic People's Republic of Korea

Thematic Debate: Regional Security

  • Brazil
  • Azerbaijan, Mr. Ogtay Ismayil-Zada
  • Iraq(only available in Arabic)
  • Burkina Faso(only available in French)
  • Qatar(only available in Arabic)
  • United Arab Emirates
  • Kuwait (only available in Arabic)
  • Cuba
  • Pakistan
  • Algeria (introduced L.34)
  • Rwanda, Prof. Joseph Nsengimana (introduced L.33)
  • Albania

Thematic Debate: Disarmament Machinery

Monday, October 23
Afternoon Session

Thematic Debate: Disarmament Machinery

Introduction of Draft Resolutions

  • Non-Aligned Movement (statememt delivered by Indonesia) (introduced L.9)
  • Ecuador (on behalf of GRULAC) (introduced L.14)
  • Nepal
  • Nigeria
  • Canada
  • Republic of Korea(introduced L.11)
  • Slovakia (introduced L.29)

Voting on Cluster 1: General Statements

  • Israel
  • Palestine
  • Iran
  • Australia
  • Switzerland

Tuesday, October 24
Official UN holiday; no session.

Wednesday, October 25
Afternoon Session

Voting on Cluster 3: General Statements

Voting on Cluster 5: General Statements

Voting on Cluster 6: General Statements

Thursday, October 26
Afternoon Session

Voting on Cluster 1: General Statements

Voting on Cluster 4: General Statements

  • Nigeria
  • United Kingdom
  • Colombia

Friday, October 27

Voting on Cluster 6

No general statements made

Voting on Cluster 7

No general statements made

Voting on Cluster 1

No general statements made

Voting on Cluster 6

No general statements made
Monday, October 30
Afternoon SessionVoting on Cluster 1

No general statements made

Voting on Cluster 4: General Statements

  • Mali

Voting on Cluster 5: General Statements

  • Former Yugoslav Republic of Macedonia
  • European Union (statement not available)

Voting on Cluster 6No general statements made

Voting on Cluster 7: General Statements

Closing Statements

    • Non-Aligned Movement (statement delivered by Indonesia)
    • European Union (statement not available)

Agenda

NATO and The Patriarchy
mar
07

NATO and The Patriarchy

07 March 2021
Online

Third substantive session of the Open-ended Working Group on developments in the field of ICTs in the context of international security
mar
08

Third substantive session of the Open-ended Working Group on developments in the field of ICTs in the context of international security

08 - 12 March 2021

Virtual book launch for Banning the Bomb, Smashing the Patriarchy
mar
22

Virtual book launch for Banning the Bomb, Smashing the Patriarchy

22 March 2021
Online

View all events